Deratizací nazýváme všechna opatření, která směřují k hubení nebo omezování výskytu škodlivých hlodavců. Patří sem i opatření preventivní, kterými předcházíme pronikání hlodavců do objektů, znemožňujeme jim přístup k potravě, zasídlení a zahnízdění.
Hubíme škodlivé hlodavce, kteří žijí v lidských sídlech trvale, to jsou tzv. synatropní hlodavci, ale i hlodavce, kteří se do lidských sídel stahují sezónně, např. na zimu, ale i hlodavce, ale jinak běžně žijí ve volné přírodě a tím patří mezi hlodavce exoantropní.
Ochranná a ohnisková deratizace se provádí v prvé řadě za účelem ochrany lidského zdraví, teprve na druhém místě je snaha zabránit ekonomickým škodám, které hlodavci působí. Ochranná a ohnisková deratizace je zdravotnickým opatřením, přesněji řečeno epidemiologickým opatřením, jehož účelem je zabránit vzniku a šíření infekčních nemocí lidí. Na ochrannou a ohniskovou deratizaci se proto vztahují především zdravotnické právní předpisy.
Ohnisková deratizace se provádí v ohniscích výskytu infekčních nemocí lidí, které mají nějaký vztah k hlodavcům. Nejčastěji jsou hlodavci rezervoáry původců těchto chorob. Ohnisková deratizace se provádí pod přímým vedením a podle pokynů lékařů-epidemiologů a to přednostně před všemi ostatními akcemi.
Ochranná deratizace je z hlediska výskytu a šíření infekčních onemocnění preventivním opatřením. Provádí se před tím, než jsou zaznamenány výskyty infekčních onemocnění lidí. Ochrannou deratizací je většina běžně prováděných deratizačních prací.
Kompletní deratizační práce provádíme nejmodernější dostupnou technikou a dále se snažíme aplikovat nejkvalitnější metody s minimální zátěží pro životní prostředí a člověka. Deratizační zásah provádíme v souladu s platnými normami SZÚ Praha a příslušné metodiky včetně kontrol doplňování či sběru uhynulých hlodavců. Zajišťujeme deratizace měst a obcí včetně kompletních dokumentací a shrnovacích zpráv. Pro řadu našich klientů jsme zpracovali roční harmonogram prací a o tyto prostory poté pečujeme dle konkrétních hygienických norem, či HACCP opatření. Aplikované požerové nástrahy jsou průběžně testované a je sledovaná palaptabilita (odběruschopnost hlodavce) v dané teritoriu
Postup deratizačních prací: - sběr a likvidace starých nástrah
- doplnění nástrah ve staničkách
- zjišťování úrovně výskytu hlodavců
- popř. sběr uhynulých jedinců
Po předchozím průzkumu a v úměrné hustotě dle výskytu hlodavců v objektu se nástrahy pokládají do plastových jedových staniček, které se průběžně doplňují a zároveň chrání nástrahu před případným znehodnocením.
Dle standardní metodiky vlastní deratizace zahrnuje:
- průzkum objektu
- přípravu deratizace
- vlastní kladení nástrah
- kontrola účinnosti
- evidence prací – protokol
- doporučená preventivní opatření